Poradniki
Start Poradniki Taryfa G 11 – kiedy się opłaca?
Artykuł

Taryfa G 11 – kiedy się opłaca?

Jaka oferta sprzedaży energii elektrycznej jest dla Ciebie najkorzystniejsza? Którą taryfę wybrać: G11 czy G12? Warto się nad tym zastanowić, bowiem dobry wybór gwarantuje oszczędności na rachunkach za prąd.

taryfa g

Fot. Flickr.com, Tekke

Taryfa G 11 – co to jest?

Taryfy energetyczne dzielą się na jednostrefowe oraz dwustrefowe. G11 należy do taryf jednostrefowych. Tutaj nie mamy do czynienia z podziałem na godziny, w których obowiązuje niższa lub wyższa stawka za kWh. Cena energii elektrycznej jest tu stała, nie ulega zmniejszeniu czy zwiększeniu – nie ma zatem znaczenia, czy pobieramy prąd w dzień, w popołudnie, w nocy.

Dla kogo taryfa G11?

Tą taryfę posiada zdecydowana większość gospodarstw domowych. Jest wybierana najczęściej przez rodziny, które w sposób równomierny, czyli przez cały dzień korzystają z energii. Usługa ta nie jest korzystna dla konsumentów, którzy mają zamiar użytkować energię do celów grzewczych.

Taryfa G11p oraz G11w

Oprócz taryfy G11 można się spotkać z jej "odmianą" G11p albo G11w. Są to symbole dla taryf z licznikiem pre-paid, zwanym inaczej licznikiem przedpłatowym. W przypadku wybrania tej opcji konieczna jest wymiana licznika. Tutaj opłata za energię elektryczną pobierana jest z góry – konsument zakupuje określoną ilość kWh i korzysta z niej aż do wyczerpania. Początkowo firmy energetyczne liczniki przedpłatowe zakładały tylko tym klientom, którzy bardzo często mieli problem z regulowaniem rachunków za prąd. W tej chwili z tej opcji może skorzystać każdy, a chętnie wybierają ją właściciele domków letniskowych oraz mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Jak zmienić taryfę energetyczną?

Jeśli chcesz zmienić taryfę musisz zawrzeć nową umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Potrzebne do tego będą takie dokumenty jak: dowód osobisty oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do obiektu (np. wypis z księgi wieczystej, umowa najmu, akt notarialny). Warto sprawdzić zapisy taryfy Operatora Systemu Dystrybucyjnego – może się okazać, że grupę taryfową możesz zmienić tylko raz na dwanaście miesięcy.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

PGE zmiana taryfy
05 Maj 2015
Czy mogę zmienić taryfę? Oczywiście, w dodatku to nic nie kosztuje, tak jak zmiana sprzedawcy energii. Oszczędności po zmianie taryfy mogą sięgać nawe...
Taryfa G12w Tauron
05 Maj 2015
Weekendowa taryfa z podziałem na dwie stawki. Dobór tej taryfy zapewni osobom, które korzystają z urządzeń elektrycznych oszczędności.
Taryfa C11 -  taryfa dla małych i średnich firm
24 Październik 2014
C11 zobacz szczegóły, kto z niej korzysta, dlaczego jest tak popularna?
Enea taryfy
05 Maj 2015
Oznaczenie literowe i cyfrowe, tak oznacza się taryfy energetyczne. Enea jako dystrybutor zapewnia dostęp do wielu z nich co one oznaczają.
Enea taryfa C11
05 Maj 2015
Taryfa ma informować na nie tylko o cenach za energię ale także o mocy i rodzaju rozliczeń.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7